A A A

Czas leci niepostrzeżenie i nieubłaganie. Wydaje się, że dopiero co rodził się nowy zamysł pomocy nauczycielom historii w formie spotkań, szkoleń i wykładów o chyba najtrudniejszej, bo wzbudzającej największe emocje historii ostatnich dziesięcioleci, a tu już Akademia wkracza w trzeci rok swej działalności. Aby nie wpaść w rutynę wskazane jest nieco zmian i świeżej krwi. Może stąd pomysł, aby inauguracja nowego roku szkolnego, tym razem miała miejsce nie w Rzeszowie a w naszym krośnieńskim ośrodku PCEN. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, którego Prezes Pan Lech Kordas podjął z nami współpracę, za co serdecznie dziękujemy. Ta nowopowstała placówka kultury, doskonale położona w samym centrum miasta tuż obok rynku, robi ostatnio prawdziwą furorę. To doskonałe połączenie tradycji, którą Centrum ma promować zgodnie z lansowanym hasłem "Krosno - miasto szkła", z nowoczesnością w formie i sposobach docierania do mieszkańców i turystów. Zapewne większość z nas miało okazję po raz pierwszy oglądać na żywo proces wyrobu szklanych precjozów, a odważniejsi mogli także osobiście spróbować wydmuchać szklaną bańkę. Przewodniczka oprowadza nas po podziemiach obiektu, kryjących autentyczny hutniczy piec do wytopu szkła i pracownie obróbki szklanych wyrobów. Co ciekawe prawie wszystko, z wyjątkiem roztopionego szkła, można tutaj dotknąć. Oglądaliśmy także film na temat historii hut szkła w Krośnie i zwiedziliśmy położone po przeciwnej stronie rynku przedprożne piwnice, mieszczące dziś ekspozycję szklanych wyrobów "made in Krosno".

Drugą część spotkania stanowił tradycyjnie wykład naukowca. Tym razem naszym gościem był prof. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor właśnie wydanej pracy "Polityka społeczna Drugiej Rzeczypospolitej". Temat prelekcji był jednak nieco inny: "Centralny Okręg Przemysłowy. Geneza – rozwój – tradycje". W przystępnej formie ze swadą i nie bez widocznej emocji nasz gość prezentował założenia i przebieg najbardziej znanej próby unowocześnienia gospodarczego oblicza II Rzeczypospolitej. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie wiele znanych faktów, na wiele spojrzeć z nieco innej perspektywy a o jeszcze innych usłyszeć po raz pierwszy. Uczestnicy spotkania otrzymali jako swoistą pamiątkę z tego spotkania elektroniczną wersję prezentacji. Warto w tym miejscu przedstawić zawarte w niej końcowe wnioski podsumowujące dalekosiężne konsekwencje podjętych ponad 70 lat temu działań. Zdaniem autora:

COP był niedokończoną, ale unikalną w polskich warunkach próbą odgórnie prowadzonej industrializacji
    działania podjęte przed wojną w większości przypadków były kontynuowane również w okresie PRL
    dawne fabryki COP-owskie stały się największymi zakładami przemysłowymi Polski południowo-wschodniej
    współcześnie, mimo spadku znaczenia przemysłu, zakłady o COP-owskich tradycjach nadal w dużej mierze stanowią o potencjale przemysłowym Podkarpacia
    symbolem trwałości przedwojennych doświadczeń stała się Dolina Lotnicza wprost odwołująca się do źródeł wypływających z koncepcji COP

Dzięki tej prelekcji kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, że pozornie doskonale znane tematy mogą kryć wiele tajemnic i odkrywać przed słuchaczami nowe nieznane oblicza. Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziły lokalne aspekty copowskich inwestycji. Już w trakcie wykładu padały pierwsze pytania, zaś po jego zakończeniu rozgorzała prawdziwa dyskusja na temat celowości i skuteczności copowskiej próby rozwoju gospodarczego w przedwojennym trójkącie bezpieczeństwa. Ci, którzy sądzą, że historia gospodarcza nie dostarcza tak wielkich emocji jak społeczne czy militarne wątki dziejów najnowszych po przysłuchaniu się tej dyskusji z pewnością musieliby zweryfikować swoje zdanie. Uwagę słuchaczy najmocniej przykuwały te fragmenty wykładu, które dotyczyły bezpośrednio Krosna i okolicy. Cieszą te przejawy zainteresowania nauczycieli dziejami regionu, to długa, dobra tradycja i dobrze się dzieje, że także w ramach AHN te wątki zyskują należną im rangę. Po udanej inauguracji pora na następne odsłony spotkań z najnowszą historią. Ramowy plan trzeciego roku już jest ale wciąż pozostaje nieco miejsca na nowe pomysły i prezentacje własnych dokonań, do czego wszystkich dotychczasowych i przyszłych uczestników naszej Akademii gorąco namawiamy. W najbliższych planach zwiedzanie bunkra w Stępinie, następnie powrót w czasy COP-u przy okazji odwiedzin muzeum w Stalowej Woli. Koledzy z rzeszowskiego oddziału IPN planują spotkanie poświęcone sylwetce wybitnej postaci z najnowszych dziejów Podkarpacia Ryszardowi Siwcowi.To oczywiście nie wszystko, co zaplanowaliśmy, a przecież mogą się zdarzyć także niespodzianki, jak bywało już nieraz w poprzednich semestrach naszej bezstresowej choć wielce pożytecznej Akademii.

Janusz Kujawa

art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4
art-4
art-4 art-4

 • his15.jpg
 • his14.jpg
 • his19.jpg
 • his2.jpg
 • his9.jpg
 • his18.jpg
 • his21.jpg
 • his20.jpg
 • his1.jpg
 • his16.jpg
 • his11.jpg
 • his7.jpg
 • his24.jpg
 • his27.jpg
 • his23.jpg
 • his22.jpg
 • his12.jpg
 • his6.jpg
 • his4.jpg
 • his17.jpg