5 grudnia 2018 r. w Ośrodku Edukacji Nauczycieli i Pracowników Administracji Samorządowej w Czudcu odbyło się spotkanie w ramach Akademii Historii Najnowszej nt.: „Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy...” Zbrodnia Wołyńska – historia i pamięć.
Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkanie nauczycieli podzielone było na część teoretyczną i warsztatowej. W pierwszej części dr Tomasz Bereza z rzeszowskiego Oddziału IPN wygłosił wykład Zbrodnia Wołyńsko-Małopolska, natomiast drugą część wypełniły warsztaty metodyczne poprowadzone przez dr Joannę Kordzikowską – nauczycielkę historii w I LO w Łańcucie z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN pod tytułem: „Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy...” Zbrodnia Wołyńska – historia i pamięć. Każdy uczestnik otrzymał książeczkę z płytą. Materiały te są również dostępne w wersji elektronicznej na stronie:
https://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/publikacje/12560,Kto-tego-nie-widzial-nigdy-w-to-nie-uwierzy-Zbrodnia-Wolynska-historia-i-pamiec-.html
Pani dr Kordzikowska przepracowała materiały ze swoimi uczniami, przeprowadziła minisondę na temat wiedzy posiadanej przez uczniów na temat zbrodni wołyńskiej, z której wynika, że temat Wołynia wciąż jest bardzo trudny dla uczniów i nauczycieli. IPN wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym przygotował wspomniany wyżej materiał edukacyjny dla nauczycieli, ale nie tyko. Przedstawiła kilka pomysłów na zajęcia dla uczniów. Uczestnicy spotkania-nauczyciele historii chętnie podjęli dyskusję na temat nie tylko otrzymanych materiałów, ale na temat nauczania o zbrodni wołyńskiej. Tematyka wciąż wywołuje duży opór w społeczeństwie ze względu na duży ładunek emocjonalny i niechęć żyjących jeszcze świadków do tamtych wydarzeń ze względu na ich okrucieństwo.
Warsztaty pokazały, że można w sposób stonowany i odpowiedni do wieku uczniów przedstawić problem i zachęcić do pogłębiania wiedzy a przede wszystkim do pamięci o tamtym trudnym czasie. Od wielu lat trwa kampania „środowisk wołyńskich” o należytą pamięć. Pani Katarzyna Kyc z IPN słusznie zwróciła uwagę, że trzeba się zmierzyć z tematem tak jak zmierzyliśmy się ze zbrodnią katyńską czy powstaniem warszawskim. Jeszcze niedawno te terminy też wywoływały opór ze względu na okrucieństwo i emocje rodzin pomordowanych. Szeroko zakrojona akcja uświadamiająca i upamiętniająca przyniosła pozytywne skutki. Dzisiaj pewnie już nikt nie powie, że nie słyszał o tych wydarzeniach. Dlatego postulatem Pani Kyc było, aby to właśnie nauczyciele historii wzięli na swoje barki ciężar edukacji młodzieży dotyczący zbrodni wołyńskiej.
Oddział PCEN w Krośnie
ul. Grodzka 45b
38-400 Krosno
tel. 13-432-00-57
Urszula Kujawa
ukujawa@pcen.pl